top of page

MERCHANT SHOP

ZASTOSOWANIE: Gimnazjum

TRUDNOŚĆ:

W większości gier komputerowych rozwój naszej postaci następuje w dwojaki sposób. Poprzez zdobywanie poziomów i statystyk dla naszej postaci oraz poprzez zdobywanie nowego ekwipunku. Nowy, potężniejszy ekwipunek zdobywamy poprzez wykonywanie misji o zwiększonych poziomach trudności lub w tzw. Merchant Shop, czyli sklepach z ekwipunkiem. W tej analogii nasi uczniowie są wojownikami, zdobywającymi nowe umiejętności i poziomy. Nowa umiejętność to np. dodawanie, znajomość kontynentów czy odmiana czasownika „be”. My zajmiemy się jednak drugim aspektem ich rozwoju- ekwipunkiem.

 

START: W materiałach znajduje się tzw. karta postaci mająca reprezentować postęp naszego ucznia. Na karcie znajdują się 4 puste miejsca. Każde z tych miejsc to pole, gdzie możemy kleić jeden z trzech przygotowanych wcześniej kart. Na miejscu na buty możemy wkleić jedynie kartonik z butami, na miejscu na rękę zbroję itp.Nasi uczniowie mogą zdobyć itemy za wybitne osiągnięcia, np. poonanie bossa (patrz: Raid Boss), udział w konkursie lub nienaganną frekwencję w ciągu semestru. Item to nagroda i motywator dla ucznia, dlatego nauczyciel, jako sprzedawca, przyznaje itemy tylko wtedy, gdy jest przekonany, że uczeń zasłużył na nagrodę, gdyż każdy z naszych itemów, gwarantuje jeden bonus uczniowi (łącznie uczeń może mieć ich 4). Ważne jest również, żeby uczeń sam mógł wybrać sobie taką nagrodę, jaką uznaje za stosowną.

 

Przykład: Uczeń zajął pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim. W nagrodę nauczyciel pozwala mu wybrać jedną kartę z działu buty. Uczeń ma do wyboru: korzystanie ze słownika podczas pracy klasowej,

 

*Możemy również przyjąć, że jedynki nie zaliczają się do ogólnej punktacji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wariacje: Nauczycielowi często ciężko jest spamiętać, jaki uczeń ma jakie profity, a każdorazowe sprawdzanie może zająć mnóstwo czasu. Dlatego też można ustanowić jedną kartę postaci, która reprezentuje dobro całej grupy. Oznacza to, że każdy item przynosi korzyści każdemu uczniowi. Przykład: uczniowie danej klasy mają najlepszą frekwencję z całej szkoły. W zamian, w głosowaniu, uczniowie wybrali item: możliwość przełożenia jednej klasówki. Oznacza to, że uczniowie raz w semestrze mogą przełożyć pracę klasową, bez wyrzutów ze strony nauczyciela.

 

 

 

 

 

 

Okiem Anglisty:  Merchant Shop znakomicie sprawdza się przy nauce słownictwa związanego z częściami ciała oraz ubiorem. Daje również znakomity pretekst do zabawy w sklep i konwersacje związane z zakupami.

 

 

bottom of page