top of page

VR na nauczycielską kieszeń. Część I

Jeszcze kilka lat temu, gdy sam uczęszczałem do szkoły, szczytem interaktywności na zajęciach było przedstawienie uczniom panoramicznego zdjęcia powierzchni księżyca. Dziś w kilka sekund możemy przenieść się na jego powierzchnię i zobaczyć widoki zarezerwowane do tej pory jedynie dla kilku wyselekcjonowanych szczęśliwców, a wszystko to za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Mimo, iż technologia VR (virtual reality) dopiero raczkuje, wielu nauczycieli już teraz dostrzega jej ogromny potencjał, mimo iż, duża część w dalszym ciągu neguje pomysł wprowadzenia tej technologii do swojego warsztatu pracy, obawiając się niepotrzebnych kosztów. Nic bardziej mylnego. Przy odrobinie chęci oraz wolnym wieczorze, wirtualna rzeczywistość może zawitać do Waszych klas już od jutra.

Czym jest VR?

Zacznijmy jednak od początku. Wirtualna rzeczywistość to obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Polega ona na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Innymi słowy, w wirtualnej rzeczywistości możesz odwiedzić najdalsze rejony świata, unosić się na wodzie czy stanąć na scenie z gwiazdą rocka, a wszystko to bez wychodzenia z klasy.


Najprostszą i zarazem najtańszym sposobem generowania wirtualnej rzeczywistości, na której się dzisiaj skupimy, są tzw. Cardboard VR Goggles, czyli okulary kartonowe, rozsławione dzięki firmie Google. Okulary wykorzystują obraz przesyłany za pomocą ekranu smartfona, które od naszych oczu dzielą specjalne soczewki, do generowania trójwymiarowego obrazu. Obraz w okularach VR jest dzielony na dwa. Każde oko, tak jak w rzeczywistości, widzi inny, nieco przesunięty, obraz. Nasz mózg z dwóch obrazów jest w stanie stworzyć jeden z efektem głębi. Za pomocą czujników okulary VR są w stanie wykryć wychylenia w trójwymiarowej skali. Oznacza to, iż przez cały czas kontrolują one nasze ruchy w trzech osiach: przód-tył, góra-dół oraz prawo-lewo. Dzięki temu, gdy obracamy głową, zmienia się także wyświetlany obraz. W smartfonach funkcję czujników pełni wbudowany żyroskop, który rejestruje ruchy naszej głowy. Nawet jeśli nasz telefon nie posiada wbudowanego żyroskopu, w wielu dostępnych aplikacjach udostępniona jest opcja sterowania obrazem za pomocą zmiany położenia ekranu na osi prawo-lewo.


Część I- ale skąd to?

Okulary rozszerzonej rzeczywistości to wbrew pozorom bardzo proste urządzenie, które niekoniecznie musi być wielkim wydatkiem dla szkoły. Jednak biorąc pod uwagę zakup okularów należy wziąć pod uwagę wiele czynników.


Pierwszym z nich jest oczywiście materiał z jakiego wykonane są okulary. Ceny plastikowych zestawów na Polskim rynku wahają się w granicach 50 do nawet 500 zł. Plastikowe urządzenie jest bardzo wytrzymałe oraz wygodniejsze w użytkowaniu niż ich kartonowe odpowiedniki. Z pewnością zakupione urządzenia, przy właściwym stosowaniu, wytrzymają nawet kilka lat. Mimo to, ich budowa nie odbiega zbytnio od zwykłych kartonowych urządzeń, których zakup oscyluje w granicy kilku złotych.


Mój zestaw VR. Cena- 4 zł

Moje urządzenie zostało zakupione na portalu Wish za cenę 4 zł (za pomocą portalu jesteśmy w stanie zamówić produkty, które wysyłane są bezpośrednio od producentów, co niestety wiąże się z długim okresem oczekiwania na przesyłkę). Niski koszt okularów oznacza jednak, iż nie będziemy w stanie użytkować ich przez dłuższy okres czasu, gdyż mimo solidnej konstrukcji, urządzenie wykonanie jest głównie z kartonu, który jest wrażliwy na czynniki zewnętrzne.


Jeśli jednak zakup zestawu nie wchodzi w grę, okulary z łatwością można wykonać własnoręcznie, przy czym wykonanie jest na tyle proste, że nawet nasi uczniowie sobie z nim poradzą. Google Cardboard udostępnione jest użytkownikom na zasadzie open source, co oznacza, że specyfikacje urządzenia dostępne są dla każdego. Gotowe do wydruku szablony pobrać można z oficjalnej strony Google, jednak w Internecie dostępnych jest zarówno wiele prostszych szablonów umożliwiających wydruk okularów na zwykłej drukarce, jak i poradników pomagających w prosty sposób zbudować własne urządzenie. Jedynym problemem jest zakup odpowiednich soczewek o średnicy 25mm i ogniskowej 45 mm, których cena często przerasta zakup gogli w zestawie z soczewkami.

(Budowa Google VR, źródło: https://vr.google.com/)


Kiedy mamy już urządzenie, możemy przyjrzeć się aplikacjom dostępnych na smartfony. Wszystkie aplikacje na urządzenia z systemem operacyjnym Android znajdują się na oficjalnej stronie Google Play, w przyszłym tygodniu przyjrzymy się pięciu aplikacjom VR przydatnych zarówno w szkole, jak i pracy przy projektach eTwinning.




Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page