top of page

VR na nauczycielską kieszeń. Część II- Aplikacje

Czy zakupiliśmy okulary, czy wykonaliśmy je własnoręcznie, naszym kolejnym krokiem jest ściągnięcie odpowiednich aplikacji kompatybilnych z naszym urządzeniem. Mimo, iż niektóre appki, dostępne w Google Play lub iTunes, są płatne, istnieje wiele równie dobrych, jeśli nie lepszych, aplikacji darmowych. W tym artykule skupimy się jednak na aplikacjach ”na nauczycielską kieszeń”, czyli bezpłatnych.


Warto pamiętać, iż wiele aplikacji napisanych jest również przez nauczycieli dla nauczycieli. Zazwyczaj tego rodzaju aplikacje udostępniane są w formie instalatorów, które nie są dostępne poprzez oficjalne strony. Dlatego też warto zapisać się do grup nauczycieli zainteresowanych VR poprzez popularne media społecznościowe, takie jak np. Facebook, czy Google+.


(źródło zdjęcia: http://fortune.com/2016/02/25/school-districts-teaching-through-virtual-reality/)

OD CZEGO ZACZĄĆ

[Licencja: Darmowa, Wymaga żyroskopu: Tak]

Cardboard firmy Google jest pierwszą aplikacją, jaką powinien pobrać nowy właściciel okularów VR. Appka nie tylko pozwala właściwie skalibrować swoje urządzenie, ale zawiera również porady jak właściwie z niego korzystać. Ponadto, posiada ona wbudowane funkcje, które pozwolą przetestować swój sprzęt, jak np. wirtualne wycieczki m.in. za pomocą Google Earth oraz panoramicznych zdjęć sferycznych, odtwarzacz wideo, aparat oraz wiele innych. Ponadto, strona zawiera wiele informacji, recenzji oraz odnośników do innych przydatnych aplikacji VR (jako zamiennika można również użyć Apps for Cardboard and VR). Z pewnością jest to aplikacja od której każdy powinien rozpocząć swoją przygodę z VR.


Uwaga: Aplikacja może być niekompatybilna z niektórymi modelami telefonu, zwłaszcza tymi, które nie posiadają żyroskopu.

(źródło zdjęcia:https://play.google.com)

 

GEOGRAFIA

[Licencja: Darmowa, Wymaga żyroskopu: Nie]

Expeditions jest aplikacją przygotowaną przez Google z myślą o wykorzystaniu VR w edukacji. Appka posiada bazę wirtualnych wycieczek do ponad 200 miejsc na ziemi, zabytków, formacji wodnych, skalnych oraz wielu innych miejsc. Dzięki aplikacji nauczyciel może wcielić się w rolę przewodnika wybierając jedną z przygotowanych ekspedycji. Uczniowie, połączeni do tej samej sieci wifi co nauczyciel, stają się wirtualnymi turystami. Nauczyciel kontroluje to, co jego uczniowie widzą. Jest to swojego rodzaju wycieczka, w której wszyscy uczniowie mogą brać udział jednocześnie. Ponadto, miejsca zawierają rozległe opisy, zdjęcia i filmy, które uczniowie mogą obejrzeć. Expeditions jest znakomitą, wciąż rozwijającą się aplikacją umożliwiającą uczniom zwiedzenie miejsc wcześniej nieznanych i niedostępnych.

Uwaga: Aplikacja może być użyta bez okularów VR.

(źródło zdjęcia:http://www.fonearena.com/)

[Licencja: Darmowa, Wymaga żyroskopu: Nie]


Aplikacją podobną do Expeditions jest Sites VR, która pozwala na oglądanie 360-stopniowych zdjęć panoramicznych o wysokiej rozdzielczości z różnych zakątków świata. Niewątpliwie jej ogromną zaletą jest możliwość korzystania z aplikacji w telefonie bez żyroskopu.

Titans of Space (Cardboard VR)

[Licencja: Darmowa, Wymaga żyroskopu: Tak]

Mimo, iż pełnię możliwości aplikacja osiąga przy użyciu zaawansowanych takich okularów, jak np. Oculus Rift, twórcy przygotowali wersję dostosowaną do Google Cardboard. Titans of Space to kilkunastominutowa wycieczka w kosmosie, która ma na celu dać użytkownikowi poczucie skali i wielkości planet oraz gwiazd w stosunku do siebie. Naszą podróż odbywamy w niewielkich rozmiarów statku kosmicznym z widokiem na planetę Ziemia. Włączając opcję autopilota statek podróżuje pomiędzy kolejnymi obiektami a na pokładowym monitorze pojawiają się informację i ciekawostki dotyczące odwiedzanych miejsc. Pisząc o Titans of Space nie można nie wspomnieć o aplikacji Mars is a Real Place . Zawiera ona krótkie prezentacje, stereoskopiczne zdjęcia oraz filmy z planety Mars. Niestety aplikacja jest płatna i na dzień dzisiejszy kosztuje niecałe 10 zł. Jednak jest ona z pewnością warta swojej ceny.


Uwaga: Aplikacja może być niekompatybilna z niektórymi modelami telefonu

[Licencja: Darmowa, Wymaga żyroskopu: Tak]

Discovery przygotowało własną aplikację VR o nazwie Discovery VR, która pozwala na oglądanie efektownych, dynamicznych filmów panoramicznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż tematyka filmów jest bardzo. Obecnie Discovery posiada darmowe filmy VR w dobrej jakości. Aplikacja jest jednak bardzo niestabilna. Często się zawiesza, a filmy mogą nie chodzić płynnie. Mimo to jej twórcy na bieżąco pracują nad usprawnieniem jej, więc możemy spodziewać się stabilnej wersji w niedalekiej przyszłości.

(źródło zdjęcia: http://www.digitaltrends.com/)

 

SZTUKA/ HISTORIA

[Licencja: Darmowa, Wymaga żyroskopu: Nie]

Google Arts & Culture to internetowa galeria sztuki, która pozwala całkowicie za darmo przejrzeć zbiory ponad 1100 współpracujących instytucji, głównie muzeów. Zapewnia ona dostęp do tysięcy dzieł sztuki z całego świata w trójwymiarze i to bez wychodzenia z klasy. Za pomocą aplikacji poprzez wirtualne spacery można również odwiedzić i poznać historię najpiękniejszych miejsc i zabytków na naszej planecie.

 

BIOLOGIA

[Licencja: Darmowa z możliwością dodatkowych zakupów, Wymaga żyroskopu: Tak]


Anatomyou to wciągająca aplikacja 3D do nauki anatomii ludzkiego organizmu. Aplikacja za pomocą urządzenia mobilnego pokazuje budowę ludzkiego organizmu ”od wewnątrz”. Dzięki aplikacji uczniowie nie tylko poznają budowę ludzkiego organizmu, lecz odbywają wirtualne wycieczki po układach i systemach ludzkiego ciała, poznając ich działanie w praktyce.


[Licencja: Darmowa, Wymaga żyroskopu: Tak]

InMind VR jest jedyną na tej liście grą VR. Pozwala ona graczowi zagłębić się w ludzki mózg w poszukiwaniu neuronów, które powodują zaburzenia psychiczne. Bardzo prosta, lecz efektywna gra szczegółowo opisująca pracę neuronów.

(źródło zdjęcia:https://play.google.com)

 

CHEMIA

[Licencja: Darmowa, Wymaga żyroskopu: Tak]

Chemistry VR to prosta gra edukacyjna, w której należy połączyć odpowiednie pierwiastki z tablicy Mendelejewa aby otrzymać odpowiednie surowce jak np. wodę. Aplikacja od niedawna jest darmowa, włącznie z wszystkimi funkcjami premium. Niestety, jej użytkownicy zwracają szczególną uwagę na trudności w podnoszeniu poszczególnych pierwiastków.


 

JĘZYKI

[Licencja: Darmowa, Wymaga żyroskopu: Tak]

Aplikacja przygotowana na konkurs VR Jam 2015 Challenge z myślą o prezentacji możliwości VR w nauce języków obcych. Narzędzie skierowane jest głównie do młodszych uczniów, jednak wiele starszych uczestników ceni sobie innowacyjność tej formy nauki. Zadaniem uczestnika jest pomoc Panu Woo, miłemu szopowi, w odnalezieniu zaginionych przedmiotów w jego domu. Dzięki aplikacji uczniowie poznają nowe słownictwo z jednego z trzech dostępnych języków: hiszpańskiego, niemieckiego oraz angielskiego. Gdy uczniowie, za pomocą okularów VR, spojrzą na dany przedmiot, nie tylko zobaczą jego pisownię, ale Pan Woo przeczyta również jego wymowę. Ponadto, w dalszych planach aplikacji zaplanowana jest również interakcja słowna z Panem Woo. Niestety, aplikacja na dzień dzisiejszy jest ukończona w jedynie ok 50%, jednak każdy może ściągnąć i przetestować aplikację ściągając plik apk i instalując go na swoim telefonie. Polecam artykuł strony softonic, który w prosty sposób wyjaśnia, jak można tego dokonać. Warto również dodać, iż w twórcy aplikacji w planach mają również rozwinięcie aplikacji o nowe miejsca, jak np. lotnisko, garaż itp.


 

WARTO POBRAĆ:

[Licencja: Darmowa z funkcją Premium, Wymaga żyroskopu: Tak/Nie]

Aplikacja posiada bazę projektów edukacyjnych, które mogą być wykorzystane zarówno przy użyciu rzeczywistości wirtualnej, jak i AR, o której powiemy nieco więcej w kolejnych artykułach. Jednak to, co odróżnia tą aplikację od narzędzi wspomnianych wcześniej jest możliwość nie tylko podglądu dostępnych materiałów, ale tworzenia i zarządzania własnymi materiałami poprzez przygotowanie interaktywnych quizów, zabaw lub gier. Aplikacja cały czas się rozwija, dzięki nauczycielom oraz innym twórcom, którzy dodają swoje projekty do aplikacji. Aby korzystać z wszystkich funkcji aplikacji należy jednak założyć konto na stronie twórców. Ponadto, niektóre funkcje premium aplikacji są płatne, a wersja darmowa może okazać się niewystarczająca dla ambitnych nauczycieli.



Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page